Górnośląskie Centrum Delfinoterapii

Delfiny słyną ze swojej inteligencji a ich sympatia do ludzi jest wręcz legendarna.
Ratują tonących, pilotują statki przez cieśniny, naganiają ryby do sieci, grają w koszykówkę oraz leczą chorych. Są towarzyskie i ciekawskie. Uwielbiają też zabawy z dziećmi. To dla nich urządzają niezwykle pokazy akrobatyczne. Skaczą salta, śruby, chodząc na ogonie, gonią jeden drugiego gwiżdząc sobie przy tym po imieniu. Żyją na naszej planecie od 50 mln. lat. Interesują się nimi nie tylko fizycy, projektanci statków, nurkowie, wojsko ale także … sławni i podziwiani.

Justin Bieber
Justin Bieber, niezwykle popularny kanadyjski wokalista popowy, autor tekstów oraz aktor podczas odwiedzin w Georgia Aquarium w Atlancie przytulać się do wala białego zwanego też białuch. Jest ona krewniaczką delfina, ma ok. 5 m długości i waży ok. 1,5 ton. Natomiast w trakcie pobytu na Bahamach wraz z kolegami odpoczywał w objęciach butlonosa.


Lionel Andreas Messi Cuccittini
Argentyński gwiazdor futbolu Lionel Andreas Messi Cuccittini razem ze swoją narzeczoną pływali z butlonosami w meksykańskim delfinarium. Messi,
który po raz pierwszy miał okazje bliskiego spotkania z delfinami, stwierdził :
„To była piękna chwila w moim życiu”.


Kimberly Noel „Kim” Kardashian
Kimberly Noel „Kim” Kardashian amerykańska modelka, aktorka i biznesmenka. Sygnowała swoim nazwiskiem kilka zapachów perfum, była uczestniczką „Dancing with the Stars”. W 2012 roku magazyn Forbes umieścił ją na siódmym miejscu listy najbardziej wpływowych postaci show-biznesu.


Podczas wizyty w Miami piłkarze ze słynnej FC Barcelony pływali z delfinami.
W trakcie zabawy jeden z butlonosów postanowił sprawdzić bramkarską formę Victora Valdesa. Ostatecznie delfin okazał się lepszy strzelając mu gola.
Dzień póżniej FC Barcelona w towarzyskim spotkaniu przegrała z meksykańskim Chievo 1-4.


Księżniczka Stefania
Księżniczka Monako – Stefania w 2004r. została matką chrzestnaą dwóch butlonosów przebywających w Parku Wodnym „Connyland” w Szwajcarii.
(zdjęcie : „Na żywo”, Nr 12, 14 maj 2004r.)


Robin Williams

Robin Williams w 1998r. wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Wśród delfinów z Robinem Williamsem”. Aktor ten wielokrotnie pływał z delfinami, oglądał ich życie w naturalnym środowisku. Był także w kilku delfinariach. Jego pupilem jest butlonos o imieniu Stubby oraz delfin, którego adoptował.
(zdjęcie : Internet)

 
Jackie Chan                                       Qu Shu

butlonos
Qu Shu oraz Jackie Chan – ta niezwykle popularna para chińskich aktorów zagrała z delfinem butlonosem w komedii romantycznej z 1998r. pt. „Wspaniały”. Sceny z delfinem nakręcono w Ocean Park w Hongkongu.
(zdjęcia : kadry z filmu „Wspaniały”)

 

Michael Jackson i delfiny w teledyskach „Earth Song”
oraz „Man in the Mirror”

Michael Jackson (1958-2009) – król muzyki pop, był pierwszym czarnoskóry artystą, który uzyskał silne poparcie w telewizji, zwłaszcza MTV. Jego Thriller to najlepiej sprzedający się album wszechczasów (107 mln egz.), a 13 singli zajeło pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów. Sprzedał ponad 750 mln egz. płyt na świecie. Wprowadził nowe formy tańca tzw. robot dance i moonwalk. Otrzymał 13 nagród Grammy i specjalną „Światową Nagrodę Muzyczną – Artysta Millenium”. Na pomoc najbiedniejszym przekazał 300 mln dol. W dwóch jego teledyskach „Man in the Mirror” i „Earth Song” pojawiły się delfiny. (Zdjęcia Internet)

 
Scott Carpenter i delfin Tuffy
W 1965 r. butlonosy uczestniczy w programie badającym reakcje ludzkiego organizmu zachodzące podczas przebywania pod wodą. Odbywało się u on wybrzeży Kalifornii. W zanurzonym na głębokości 60 m laboratorium Marynarki Wojennej USA „Sea Lab II”, przebywało 10 akwanautów. Delfiny dostarczały załodze zaopatrzenie. Najbardziej popularnymi postaciami tej placówki byli kosmonauta Scott Carpenter i butlonos Tuffy. Delfin ten dostarczał na stację listy, paczki i przyrządy. Trzykrotnie uratowała życie nurkom podając im linę, którzy byli holowani do podwodnego domu. Carpenter brał udział w programie załogowych lotów kosmicznych. Wystartowała 24 lutego 1962 r. w kapsule Aurora 7. W kosmosie spędził 4 godz. 56 min. i 5 sek. Natomiast w podwodnym laboratorium przebywał 28 dni. (Zdjęcia: Internet)


Otylia Jędrzejczak

W 2004r. spełniło się jedno z największych marzeń Otylii Jędrzejczak, rekordzistki świata, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i Polski na dystansie 200 m. delfinem. Podczas zgrupowania w Miami na Florydzie w Parku Wodnym pływała z butlonosami.
(zdjęcie : Super Express, 3 luty 2004r.)

 
Luc Besson

Ten popularny francuski reżyser od dzieciństwa jest zafascynowany morzem
i delfinami. Chciał został naukowcem specjalizującym się w badaniu delfinów.
Poważny wypadek zmienił jego życiowe plany. Jednak Luc nadal jest wielkim sympatykiem tych ssaków.
(zdjęcia : Internet, kadr z filmu „Wielki Błękit”)

 
Keiko na planie filmowym i na wolności
W 1993 r. wielką gwiazdą została 6-tonowa orka o imieniu Willy. Zagrała w trzech filmach pt „Uwolnić orkę”. Naprawdę nazywała się Keiko co w języku japońskim oznacza szczęściarz. żyła w Parku Wodnym w Meksyku. Ekolodzy utworzyli fundację, która walczyka o przywrócenie jej wolności. Po zakończeniu filmów orka została przystosowana do życia na wolności w oceanarium w Oregonie. W 1998 r przewieziono ją samolotem z USA do Islandii. Stamtąd popłyną 14000 km do zatoczki Taknes w rejonie fiordu Halsa w Norwegii, w poszukiwaniu towarzystwa. Mieszkała w zatoce i tam była dokarmiana przez opiekunów. Zyskała sobie miłość norweskich dzieci, z którymi uwielbiała się bawić, m.in. pozwalając im jeździć na swoim grzbiecie. Po 18 miesiącach zmarła na zapalenie płuc.

 
 
Paul Hogan i Elijah Wood

Kolejni niezwykle popularni aktorzy: Paul Hogan („Krokodyl Dundee”)
oraz Elijah Jordan Wood („Władca pierścienia”) wystąpili z grupą butlonosów żyjących w Ośrodku Badawczym Dolphin Research Center na Florydzie w USA. Delfiny te zagrały w dwóch serialach telewizyjnych zatytułowanych „Flipper”, „Nowe przygody Flippera” oraz w wersji kinowej tego filmu. Tytułowy bohater butlonos o imieniu Flipper to wielki spryciarz, kochający swoich opiekunów i pomagający im w trudnych sytuacjach.
(zdjęcia : plakat, kadr z filmu „Flipper” i Internet ).

 
 
Pierce Brosnan i Sting

W turkusowych, krystalicznie czystych wodach Wysp Bahama grupa naukowców bada sposoby komunikacji i inteligencją delfinów w ich naturalnym środowisku. Narratorem filmu był Pierce Brosnan a muzyką skomponował Sting. W 2000 r. „Delfiny” zostały nominowane przez Amerykańską Akademię Filmów do Oscara.
(zdjęcia : plakat, kadr z filmu „Delfiny”, Internet)

2006 – All rights reserved by Górnośląskie Centrum Delfinoterapii